İşte şimdi oldu Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan, havuz sistemindeki yeni gelir dağılımıyla birlikte ligin kıran kırana geçeceğini savunup, “Artık gazozuna maçlar oynanmayacak” dedi 20.07.2005

Celal Doğan... Gaziantepspor’a 15 yıldır başarıyla hizmet ediyor. Kırmızı - Siyahlı takımın kamp yaptığı Almanya’da bulduğumuz Doğan, FANATİK’in sorularını yanıtladı. Tecrübeli başkan, muhabirimiz Mehmet Ali Sabuncu’ya konuştu...

“Gaziantep’te devletin valisi, belediye başkanı ve şehrin ileri gelenlerinin takıma sahip çıkacaklarına inansaydım, 15 yıldır başkanı olduğum kulübü onlara teslim edecektim. Ama hazır olmadıklarını görünce bu göreve devam ettim. Türk Futbolu’nda kaos var diyorlar. Bana göre yok. Hazır kazanma zihniyeti var. Futbolun insanları eğlendiren, sevindiren, güldüren veya üzen bir şov olduğu unutulmamalı. Büyük takımlar naklen yayın ihalesine yanaşmıyorlar. Adları büyük olabilir ama bundan sonra paralar emekle kazanılmak zorunda. Onlar da buna alışacaklar.”

‘Terim’le görüştüm’
“Ben ‘Gaziantepspor’a bir yerli teknik adam bulamıyorum’ derken, hiçbir zaman kimseyi küçümsemedim. Bazılarını maddi yönden taşıma gücüm yok, bazılarının da bizi taşıyamayacağını düşünerek bu sözleri sarfettim. Kimseyi beğenmemezlik yapamam çünkü ben de Türk’üm. Şimdi kariyerine inandığımız Bosnalı bir hocayla çalışıyoruz. Allah utandırmasın. Geçenlerde sayın Fatih Terim beni aradı. Dedi ki, ‘Sen bu kelimeleri söyledin mi teknik adamlar için’. Ben de ‘söyledim’ dedim. Onun bana cevabı çok ilginçti: ‘Eğer takıma göre teknik adam bulamıyorsan, biz de yetiştirmesini biliriz’. Demek ki, genç teknik adamlar yetişmeye başlayacak. Bu da beni gururlandırdı.”

‘Sağlam benim evladım’
“Nurullah Sağlam Gaziantepspor eski teknik direktörü değil. O benim evladım. Eğer Karşıyaka ile anlaşmasaydı onu İngiltere ya da Fransa’ya gönderip yabancı dil öğrenmesini sağlayacaktım. Geçen sene istediğimiz sonuçları alamadık. Bunun iki nedeni var. Birincisi bütçe nedeniyle geniş bir kadro kuramadık. İkincisi ise futbolcuların eşdeğerinin azlığıydı. Celal Doğan olarak şunu söylüyorum; Türkiye’de yabancı futbolcu sayısı serbest bırakılsın ama yaş sınırı getirilsin. Dünyadaki transfer sistemi çok yanlış. Özellikle Bosmann kuralları futbola darbe vurmuştur.”

‘Takımı gençleştirdik’
“Artık ligimizde gazozuna maçlar oynanmayacak. Hazırcılıktan vazgeçelim. Eskilere, mezar taşlarına güvenerek para kazanmaya çalışan takımlar var! Futbol Federasyonu gelir dağılımını eşitlemekle bir umuda yolculuğa çıkmıştır. Para ile kuvvet olmaz. Herkes emperyalist düşünmemeli. Taraftarı olan bize zulüm etmemeli. Gaziantepspor’u gençleştirdik. Öyle ki, 23 yaşındaki Erdal artık takımımızın kaptanı. Hayalim saygın, prestijli olan kulübü ileriye götürmek. Yabancı futbolcuyu iyi araştırmak gerekir. Afrika’nın Maradona’sı diye tabir edilen Tarek’i, bırakın maçını idmanını bile takip ederek aldık. Şimdi 3 milyon dolar teklif ettiler ben vermedim.”

‘Daha ne yapayım’
“Taraftarımdan çok memnunum. Ancak genç ve ortada bir başarısı olan bu takımı desteklemeyi sürdürsünler. Türkiye’nin en ucuz bileti bizde. 145 YTL’yi veren bir taraftar sahanın göbeğinden bütün maçları seyredebilecek durumda. Bu kadar yoklukta daha ne yapalım. Celal Doğan olarak Gaziantepspor için bu zamana kadar elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Sokak aralarından aldığım takıma tesisler, başarılar kazandırdım. Böyle bir ekibi olan Antepliler de bizi desteklesinler.”

.