Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Konu: Ah bu erkekler!

. LINKIN_PARK Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    56 Mesajda 60 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    415

Ok Ah bu erkekler!

Ah bu erkekler! Hukuk eğitimi alan Cecile Telerman, hem yazdı hem yönetti. Ona ve filminin 3 kadın kahramanına 3 soru...

Eleştirmenler tarafından "Sex and the City"e benzetilen "Eyvah, Yaş 35!" 15 Temmuz'da ülkemizde vizyona giriyor. Belçikalı Cecile Telerman'ın ilk yönetmenlik denemesi olan filmde, çocukluk arkadaşı olan üç modern kadının ana ekseninde büyük şehirlerdeki kadın-erkek ilişkileri irdeleniyor. İşte yönetmen ve başroldeki üç oyuncuya üç soru ve cevapları:

Sinema sektöründe avukatlık yapan Telerman, başkalarının çektiği filmleri izlemekten sıkılınca arkadaşıyla belgesel film çekmek için bir yapım şirketi kurar. Sonuç: Senaryosunu da kendisinin yazdığı "Eyvah, Yaş 35!"

Bu filmi yapmadan önce neler yapıyordunuz?
    Ben Belçika’da doğdum ve 15 yıldır Paris’te yaşıyorum. İlginç bir parkurum oldu. Oyuncular Birliğinde avukatlık yaptım. Sonra da Sagitaire Films adı altında bir yapım şirketinin mali işlerinden sorumlu yöneticisi oldum. Buna paralel olarak, belgesel filmler çeken bir çocukluk arkadaşımla birlikte bir yapım şirketi kurduk. Bir gün başkalarının çektikleri filmleri seyretmek canıma tak etti. Daha önceki deneyimlerim bana çok yardımcı oldu.

Niye kendiniz yazmayı tercih ettiniz?
    Aslında, hiç sevmediğim bir dalda eğitim aldım. Hep asıl sevdiğimle ilgili bir şeyler yapmaya çabaladım. Hukuk eğitimimi bitirince, kendimi yaratıcılığa doğru yönlendirmeye çalıştım ve beş yıl boyunca oyuncularla ilgilendim. Hep başkalarının yaptığı filmleri seyrediyordum ve ben bir şey yapmıyordum! Bu işim sırasında yazmaya koyuldum. Ama kızımla yalnız yaşadığım için çok da fazla zamanım yoktu. İşten ayrılınca, kendi kendime şu işi bitirene kadar zaman tanıdım.

Bu film nasıl doğdu?
    Bundan 6 yıl önceydi. Etrafım, erkeklerden ve onlarla yaşadığımız sorunlardan bahsettiğimiz kız arkadaşlarla çevriliydi. Aslında, herkesin konuştuğu şeyler! Zamanımızı, ilişkimiz niye yolunda gitmiyor diye kafa yormakla geçiriyoruz. Sevdiğimiz tip erkekler, onlardan ne beklediğimiz… etrafımdaki kadınlar kendilerini beğenmiyorlardı. Erkeklerden çok şey bekliyorlardı ve eğer bir erkek tüm beklentilerini karşılayamazsa işte o zaman dünya başlarına yıkılıyordu.

Gelelim filmin üç kadın kahramanına...

Filmde tek bir tablo satmayı becerememiş bir ressamla 8 yıldır evli olan başarılı doktor Marie'yi, Judith Godrèche canlandırıyor. Henüz 35'inde olmayan Godreche, 13 yaşından beri filmlerde rol alıyor. Paris doğumlu oyuncu 2003 yapımı "L’Auberge Espagnole-İspanyol Pansiyonu" ile uluslararası arenada tanındı.

Sizi bu hikayede çeken neydi?
    Senaryoya bayıldım. Çok iyi yazılmış ve çok kişisel bir senaryoydu. Hem komik, hem içtendi. Bu da komedilerde kolay bulunur şey değildir. Film karikatürleşmiyordu.

Bu üç kızın hikayesinde kendinizi tanıdınız mı?
    Aslında hiç düşünmedim. Aslında hepsi çok farklı yapıdalar. Ama üçü bir araya gelince ortaya karmaşık bir kadın çıkıyor. İşte bu kadın insana yakın geliyor.

Kadınların dostluğu üzerine çekilmiş çok az komedi var?
    Amerika'da çok var. Ama haklısınız, Fransa’da bu tarz komediler çok nadir çekiliyor. Daha Anglosakson bir tür demek ki!

Başarılı bir koca, bir reklam ajansında silik bir iş... İkisi arasında sıkışmış bir kadın olan Florence'ı Anne Parillaud canlandırıyor. Aslında balerin olan Anne Parillaud, bir sahil kasabasında çekilen filmde rol alınca bir daha sinemadan kopamamış. İyi ki de öyle yapmış! Anne, uluslararası alandaki başarısını Luc Besson'un yönettiği "Nikita" adlı filmde kazandı. O yıllarda özel hayatını da paylaştığı Besson'dan bir kızı var. "Nikita"yla kazandığı başarının ardından Hollywood kapılarını aşındıran Parillaud, Jeremy Irons ve Leonardo DiCaprio ile “The Man in the Iron Mask”de (Demir Maskeli Adam) başrrolü paylaştı.

Sizi komedilerde çok sık görmüyoruz. Nedir bu filmde yer almaya sizi iten?
    Her seferinde, senaryolar beni komediye çekecek kadar güçlü değillerdi.

Sizi bu projeye çeken neydi?
    Erkeklerle kadınlar arasındaki kabullenme, anlaşamama, hüsran ve iletişim sorunları üzerine doğru, yumuşak, esprili bir yaklaşımla eğilmesi. Erkeklerden ve kadınlardan insanoğlunu küçük düşürmeden inceliyor.

Florence karakterini nasıl çalıştınız?
    Bu karakter beni çekmesine rağmen onun bana çok yabancı olduğunu hissettim. Onun dünyasında bir yabancıydım ben. Canlandırdığım karakterleri hissetmeye, anlamaya, tanımaya çalışırım. Onlara sertçe bağlıyımdır. Beni ona bağlayan, aslında farkında olmadığım bağı bulmaya çabaladım. Böylelikle onu canlandırmayacak, yaşayacaktım.

Ve son olarak üçlünün hala bekar olan tek üyesi Juliette'i Mathilde Seigner canlandırıyor. Sözünü sakınmayan bir kadını canlandıran Seigner, filmde bir yandan da beyaz atlı prensini arıyor. Yönetmen Cecile Telerman'ın daha senaryoyu yazarken aklında olan Seigner'ın filmografisinde 40'a yakın film var. Oyuncu 3 kez Cesar ödüllerine aday gösterildiyse de ödül alamadı.

Bu film macerası nasıl başladı?
    Cécile Telerman beni mutlaka filminde istiyordu. Rolü benim için yazmış. Çok ısrar etti ve ben de bu ısrar karşısında açıkçası şaşırdım.

Hikayede sizi çeken neydi?
    Senaryo tempoluydu. Okuması kolaydı, insanı yormuyordu. Yazı tarzı orijinaldi ve bana bazı Amerikan komedilerini hatırlattı. Sex and the City gibi… “Eğer film bir de iyi çekilirse mutlaka iş yapar” dedim kendi kendime.

Konu olarak kadınların dostluğunu işleyen film çok az?
    Bana kalırsa filmin adı “Kadın kalbi” olabilirdi. Erkeklerin kalbinde kadınların yeri o kadar da muhteşem değildir. Kadınların kalbindeyse erkeklerin yeri çok fazla.
    SENİN İÇİN ÖNEMSİZ BAŞKALARI İÇİN ÖNEMLİDİR!!!

BİR KONUNUN DEVAMI İÇİN MESAJ YAZIN !!!!

Kayıtlı Kullanıcı nostrida Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    0 Mesajda 0 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    27

Varsayılan Cvp: Ah bu erkekler!

Ah bu erkekler fena. :)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)